CORELLI MUSIC ja Jõulumuusika festival soovivad kauneid jõulupühi

Pressiteade

21.12.2017

Corelli Music

 

Corelli Music ja jõulumuusika festival soovivad kauneid jõulupühi

 

Kontserdiagentuur Corelli Music ja koos pühadeajaga esimesel advendil alanud jõulumuusika festival “Kirikupühad Maarjamaal” soovivad kõigile kauneid ja muusikat täis jõulupühi!

 

Festival jätkub kohe pärast pühi üle 10-aastase traditsiooniga aastalõpu suurkontsertidega 28.-29. detsembril Tartu ja Tallinna Jaani kirikutes, kus seekord saab enneolematu sündmusena nautida unustatud barokiaja suurvormi, Heinrich Ignaz Franz von Biberi suurteose „Missa Bruxellensis“ ehk „Brüsseli missa“ esmaettekandeid Eestis. Seda erakordse koosseisuga uhket teost on kogu maailmaski väga vähe ette kantud. Sümboolse nimega kontserdid tähistavad ka Eesti edukalt kulgenud EL eesistumise perioodi lõppu ja piduaasta Eesti Vabariik 100 algust. Kõik festivali kontserdid on muusikute kingitus Eesti Vabariigile 100. sünnipäevaks.

 

“Missa Bruxellensis” on teos, mille autorluse tuvastamise lugu on lausa kriminaalromaani vääriline. 1694-1704 kirjutatud missa lebas ligi kolm sajandit unustatuna ja hoopis teisele heliloojale omistatuna Brüsseli arhiivides.

Maria Mölder kirjutab: “On kaks missat, mille tuvastamine just Biberi teostena on olnud tohutult pikk ja põnev teekond ning meenutanud suisa keerulist detektiivitööd. Nii „Missa Salisburgensis“ kui ka „Missa Bruxellensis“ oleksid vabalt võinud vajuda ajaloo prügikasti või mitte kunagi saada tuntuks õige autori nime all. Salzburgi katedraali koormeister 19. sajandi lõpus leidis üsna juhuslikult „Missa Salisburgensise“ partiid sealsest toidupoest: poodnik pakkis noodipaberisse köögivilju. Kaua peeti teost Orazio Benevoli (1605–1672) loominguks, see arvati olevat kirjutatud 1628. aasta teenistuseks Salzburgi katedraalis.”

 

Sealt edasi järgnes taas pikk vaikus ning alles 20. sajandi lõpus suudeti muusikalise käekirja võrdlustega ning käsikirjade omaaegse kopeerija ja kasutatud paberi vesimärkide päritolu uurides tuvastada, et mõlemad missad on kirjutanud siiski saksa helilooja Biber. „Missa Bruxellensise“ funktsiooni kohta on samuti tehtud palju oletusi. Arvatavasti on teos loodud selle puhul, et Salzburgi katedraali peapiiskop asutas 1701. aastal Püha Ruperti rüütlite ordu: on teada, et seda sündmust tähistati suurejooneliselt missaga, kus viibis ka peapiiskop. Kuna ordu oli sõjaväeline üksus, seletaks see ka trompetite tähtsust ja fanfaaristiili Biberi teoses. Orkestris mängivad lisaks keelpillidele ja orelile ka 4 trompetit, 2 tsinki, 3 trombooni ja timpanid.

 

Väga uhke on ka vokaalsolistide koosseis, tavapärase 4 laulja asemel osaleb teose ettekannetel 8 solisti. Biber on teoses kasutanud antifoonilist kompositsioonivõtet, mis tähendab, et üks instrumendi- või häälerühm mängib või laulab ühe teema ja teine rühm vastab. Eriti uhkelt võis teos kõlada Salzburgi katedraalis, kus oli toona lausa kolm orelit erinevates kiriku osades, mille juurde paigutati erinevad pillide ja lauljate grupid.

 

Corelli Music

Jõulumuusika festival "Kirikupühad Maarjamaal" 2017

3. detsember 2017 – 6. jaanuar 2018

Kauni muusikaga imeline jõuluaeg kirikutes ja muusikasalongides üle Eesti!

Eesti Vabariik 100, Reformatsioon 500, Euroopa Festivalide Assotsiatsiooni kvaliteedimärk „EFFE Label 2017-2018“

 

BRÜSSEL. Traditsioonilised aastalõpukontserdid

28. detsember 2017 kell 20 Jaani kirik, Tartu

29. detsember 2017 kell 20 Jaani kirik, Tallinn                                     

"Brüssel Maarjamaal", Eesti EL eesistumise lõpetamine               

ESINEJAD: Pirjo Jonas ja Maria Listra (sopranid), Tuuri Dede (metsosopran), Ivo Posti (kontratenor), Anto Õnnis ja Rasmus Kull (tenorid), Tamar Nugis ja Uku Joller (bassid)

Corelli Barokkorkester ajastu pillidel

Dirigent Martin Sildos

KAVA: H.I.F. von Biber „Missa Bruxellensis“ – ESIETTEKANNE EESTIS!

 

Heinrich Ignaz Franz von Biber (1644–1704) oli särav ja virtuoosne viiuldaja, võib-olla üks 17. sajandi tunnustatumaid soliste Euroopas. Ta oli ka uuenduslik helilooja, kelle teosed – eriti viiulisonaadid – koguvad praegu kontserdirepertuaaris taas tuntust. Böömimaal sündinud Biberi hariduskäigust on teada vähe, kuid arvatakse, et ta õppis Viinis saksa viiuldaja Johann Heinrich Schmelzeri juures.

Ta mängis viiulit paljudes aristokraatlikes õukondades, sh Moraavias ja Lichtensteinis. 1670. aastal hülgas ta loata oma senise töökoha, et ühineda Salzburgi kapelliga, kus temast sai varsti kapellmeister. 1690. aastal andis Leopold I talle aadlitiitli, millega tema nimesse lisandus „von“.

 

 

 

Corelli Music rõõmustab taas publikut aastal 2010 alanud jõulumuusika festivaliga „Kirikupühad Maarjamaal". See kestab kogu pika pühadeaja 3. detsembrist 2017 kuni 6. jaanuarini 2018, alates 1. advendist läbi jõuluootuste ja pidulike aastalõpu kontsertide kuni kolmekuningapäeva ja õigeusu jõuludeni jaanuari alguses. „Kirikupühad Maarjamaal" patroon on Eesti Kirikute Nõukogu president, peapiiskop emeeritus Andres Põder. Aprillis 2017 tunnustas Euroopa Festivalide Assotsiatsioon jõulufestivali kvaliteedimärgiga “EFFE Label 2017-2018”. Festival on muusikute kingitus armsale Eesti Vabariigile 100. sünnipäeva puhul.

 

Traditsiooniliselt tutvustab jõulufestivali avakontsert 1. advendil, 3. detsembril pillide kuningat orelit Tallinna Rootsi-Mihkli kirikus, seekord ingliteemalise kavaga „Vox Angelorum“ eesti muusikutelt, kes elavad teistes riikides. 3. advendi kontserdid 16.-17. detsembril tähistavad barokkansambli Corelli Consort 25. juubelihooaega ja pakuvad meeleoluka jõuluootuse kava „Jõulud mõisas“ barokiaja armastuslauludest ja jõulumuusikast küünlasäras Kuremaa lossis ja Kõltsu mõisas. Aasta lõpeb traditsiooniliste säravate kirikukontsertidega 28.-29. detsembril Tartu ja Tallinna Jaani kirikutes, mis on publikut võlunud juba aastaid ning Eesti esiettekande saab unustatud barokiaja suurteos Biberi „Missa Bruxellensis“. Need kontserdid tähistavad ka Eesti EL eesistumise perioodi lõppu ja piduaasta Eesti Vabariik 100! algust. Lõppkontserdid tähistavad pika pühadeaja lõppu kolmekuningapäeval, 5.-6. jaanuaril Tallinna Õpetajate majas ja Sangaste lossis. Mõnusad salongiõhtud toovad publiku ette kolm aastat tagasi Corelli jõulufestivalil esmakordselt avaliku kontserdi andnud ja sestpeale jätkuvalt särava tähe klassikataevas, kuuest noorest tipptšellistist koosneva ansambli Estonian Cello Ensemble.

 

Naudi endiste aegade stiili ja elegantsi suurepäraste muusikute esituses! Sooduspileteid pakub Corelli Music ka kõikidele õpetajatele.

 

Lisainfo:

www.corelli.ee

www.facebook.com/corellimusic

www.ev100.ee

www.effe.eu

 

Mail Sildos

Kunstiline juht

Tel 5097963

mail@corelli.ee

 

 

Corelli Music

Jõulumuusika festival "Kirikupühad Maarjamaal" 2017

3. detsember 2017 – 6. jaanuar 2018

 

Kauni muusikaga imeline jõuluaeg kirikutes ja muusikasalongides üle Eesti!

Eesti Vabariik 100, Reformatsioon 500, Euroopa Festivalide Assotsiatsiooni kvaliteedimärk „EFFE Label 2017-2018“

 

 

AVAKONTSERT. Esimene advent

3. detsember 2017 kell 20 Rootsi-Mihkli kirik, Tallinn                                                                                      

"Vox Angelorum"

ESINEJAD: Arete Teemets (sopran), Ingmar Simson-Valtin (viiul, Rootsi), Ines Maidre-Aarvik (orel, Norra)

KAVA: Poeetilise pealkirjaga kontsert „Vox Angelorum“ on pühendatud inglitele. Orelihelidele lisavad ebamaisust kõige ingellikum pill viiul ja taevalikum inimhääl sopran. Just läbi nende  on heliloojad kõige sagedamini üritanud väljendada inglite häält, mille vahendajateks kontsertidel on sopran Arete Teemets, viiuldaja Ingmar Simson-Valtin ja organist Ines Maidre-Aarvik. Sulnite helide kõrval sisaldab kava ka ebatavalisi inglikuvandeid, nagu näiteks Astor Piazzolla  tangosugemetega „Ingli Milongat“, prantslase Julien Bret’ võluvalt elegantset „Inglite valssi“ ja ornitoloogist helilooja Olivier Messiaeni oopust, kus ingleid kujutatakse linnusarnaste sädistavate sulelistena.

 

                                                                                               

JÕULUOOTUS. Kolmas advent 

16. detsember 2017 kell 18 Kuremaa loss

17. detsember 2017 kell 18 Kõltsu mõis                

"Jõulud mõisas, Corelli Consort 25!" 

ESINEJAD: Ka Bo Chan (kontratenor)

Barokkansambel Corelli Consort ajastu pillidel: Mail Sildos (barokkviiul), Johanna Randvere (barokktšello), Kristo Käo (teorb ja barokk-kitarr)

KAVA: Jõulud ja armastus, südamlik kava barokiaja meistrite kaunikõlalistest jõululugudest ja liigutavatest armastuslauludest pisut müstilise hääleliigi kontratenori esituses mahedakõlaliste barokkpillide saatel. Küünlasäras salongiõhtud kaunimate mõisate ballisaalides tähistavad ka barokkansambli Corelli Consort 25. juubelihooaega.

 

 

BRÜSSEL. Traditsioonilised aastalõpukontserdid

28. detsember 2017 kell 20 Jaani kirik, Tartu

29. detsember 2017 kell 20 Jaani kirik, Tallinn                                     

"Brüssel Maarjamaal", Eesti EL eesistumise lõpetamine               

ESINEJAD: Pirjo Jonas ja Maria Listra (sopranid), Tuuri Dede (metsosopran), Ivo Posti (kontratenor), Anto Õnnis ja Rasmus Kull (tenorid), Tamar Nugis ja Uku Joller (bassid)

Corelli Barokkorkester ajastu pillidel

Dirigent Martin Sildos

KAVA: H.I.F. von Biber „Missa Bruxellensis“ – ESIETTEKANNE EESTIS!

 

Aasta lõpetavad traditsiooniliselt säravad suurvormikontserdid Tartu ja Tallinna Jaani kirikutes, mis on publikut võlunud juba üle 10 aasta. Kirikuvõlvide all saab nautida seekord unustatud barokiaja suurvormi Biberi „Missa Bruxellensis“ esiettekandeid Eestis. Seda erakordse koosseisuga uhket teost on kogu maailmaski väga vähe ette kantud. Sümboolse nimega kontserdid tähistavad ka Eesti EL eesistumise perioodi lõppu ja piduaasta Eesti Vabariik 100 algust.

 

 

LÕPPKONTSERDID. Kolmekuningapäev                                                                                

5. jaanuar 2018 kell 18.00 Õpetajate maja, Tallinn

6. jaanuar 2018 kell 18.00 Sangaste loss                                                

"Uue aasta tervituskontsert"

ESINEJA: Estonian Cello Ensemble: Maarit Kangron, Theodor Sink, Johannes Välja, Villu Vihermäe, Marius Järvi ja Andreas Lend

KAVA: Muusikaline tulevärk kuue noorema põlvkonna tipptšellisti esituses. Kaks aastat tagasi Corelli jõulufestivalil esmakordselt avaliku kontserdi andnud ansambel särab sestpeale jätkuvalt meie kontserdilavadel. Hubane õhtu muusikasalongis pakub  meeldejäävat elamust kuue tšello vapustavas kõlapildis, samuti muhedat juttu ja naudinguid maitsemeeltele.

 

Lisainfo: Corelli Music

www.corelli.ee

 www.fb.com/corellimusic

 www.effe.eu

 

 

Corelli Music Raua 37, 10124 Tallinn, Estonia tel/fax +372 648 5535 info at corelli dot ee                   

© Corelli Music 2004 

 

Webgate