Barokkansambel Corelli Consort (kunstiline juht Mail Sildos, barokkviiul) on üks väheseid muusikute ühendusi Eestis, kes mängib barokkmuusikat omaaegsetel originaalpillidel ja ajastulähedases laadis. Ansambel tegutseb aastast 1992, esimene kontsert toimus juunikuus Püha Vaimu kirikus Tallinnas.

CC ühendab Eesti professionaalseid muusikuid, kel süvendatud huvi barokiajastu elufilosoofia ja esitustraditsioonide vastu. Seetõttu otsib ansambel ka esinemispaiku, mis võimendaks ajastutruult mängitud barokkmuusika sõnumit - mõisad, lossid, aadlipaleed, kirikud - väärtustades, tutvustades ja elustades muusika kaudu Eestis rikkalikult leiduvaid arhitektuurimälestisi.

CC on leidnud kindla koha Eesti muusikaelus. Ansambel mängib stiilis, mida võiks võrrelda vanade maalide puhastamisega järgnenud sajandite lisandustest. Nii võis see muusika kõlada sajandeid tagasi samades mõisa- ja lossisaalides. Tihti osaleb kontsertidel ansambli hea tuttav, kunstiajaloolane Jüri Kuuskemaa, kes valgustab ajaloo keerdkäike ja väärikate suguvõsade saatusi. Paljud CC kontserdid on salvestanud ERR Klassikaraadio, sarjast *Eesti mõisad 2001* valmis 2001. a. suvel ETV erisaade *Muusikud metseenidena*. Kontsert sarjas *Euroopa õukonnad - Keiserlikud jõulud* D. Bortnjanski Kontsert-sümfoonia Eesti esiettekandega Kadrioru lossis ja sarja *Eesti mõisad 2006* lõppkontsert Väikemõisa väikelastekodus on salvestatud DVD-le.

CC on saanud nime Itaalia helilooja, viiulimuusika ühe alusepanija Arcangelo Corelli auks. Tänu sellele ja Eesti pikaajalisele kultuurilisele seotusele Saksamaaga on CC repertuaaris peamiselt päikeselise Itaalia ja filosoofilise Saksamaa barokiaja meistrite looming - Corelli, Vivaldi, Bach, Händel, Telemann jpt, aga ka baltisaksa ja Vene tsaaririigi heliloojate teosed. Erilise tähelepanu all on nimihelilooja Corelli ja tema rikkalik sonaadipärand, kontserdikavades vahelduvad need teiste heliloojate kantaatide, aariate, sonaatide, trio-sonaatide, concerto grosso'dega erinevatele hääleliikidele ja instrumentidele. Muusika valikul on esmatähtis selle vaimne sõnum, tihti on CC unustatud barokiaja teoste esmaettekandja Eestis.

CC muusikud on varajase muusika esitusprobleemidega tegelenud juba aastaid. Nad osalevad mitmete selle ala orkestrite ja ühenduste töös: Tallinna Barokkorkester, Corelli Barokkorkester, Helsinki Barokkorkester, Capita Selecta Amsterdam, Eesti-Soome Barokkorkester, Opus X Helsinki, Eesti Klavessiinisõprade Tsuft, Soome Barokkorkester, Euroopa Ühenduse Barokkorkester jne. Ansambli liikmed on osalenud paljudel meistrikursustel ja koolitustel üle maailma, alates aastast 1999 oli mitmetel muusikutel õnn osaleda ühe varajase muusika esimese viljeleja Lucy van Dael’i interpetatsiooni ja barokkviiuli meistrikursustel. CC koosseisu kuulub 2-6 muusikut, sõltuvalt kavast tihti ka enam. Ansambliga teeb pidevalt koostööd enamus eesti parimatest barokk-interpreetidest ja vokaalsolistidest, samuti paljud tuntud muusikud Rootsist, Soomest, Lätist, Hollandist jm.

Sageli osalevad kavades ka teiste kunstialade esindajad – Raivo Trass, Hannes Kaljujärv, Raivo Järvi jt. Augustis 2008 heategeva sarja „Eesti mõisad 2008“ kontsertetendused pakkusid lisaks CC esitatud muusikale ka mõisate ja Vabadussõja ajaloost inspireeritud lavastust koos kaasaegse tantsu (Tantsuteater Fine 5) ja moekunstiga (Ivo Nikkolo).  

CC algatatud publikumenukad kontserdisarjad *Rüütelkonna muusika - aadlipaleed Toompeal*, *Ajaloo ilu*, *Eesti mõisad*, *Toompea muusikasalong*, *Mõisaromantika* jt ühendavad baltisaksa kultuuripärandina Eestisse jäänud rikkalikud arhitektuuriväärtused omaaegse muusikaga ning tutvustavad palju huvitavat meie varasemast ajaloost. CC eesmärk on pakkuda publikule võimalikult mitmeplaanilisi elamusi nii muusika, arhitektuuri kui ka ajaloo vallas. Aastatel 1999-2016 on CC tutvustanud 75 erinevat mõisat ning hulgaliselt omal ajal aadlisuguvõsadele kuulunud kauneid losse ja paleesid nende suurepäraste saalidega üle Eesti. Tänu CC tegevusele on rahalist toetust ja üleriigilist tähelepanu saanud juba 18 väikest mõisakooli, –lastekodu, –hooldekodu, Maarja Küla ja TÜ Kliinikumi Lastefond.

2017. aasta suvehooajal tähistab barokkansambel Corelli Consort 25. sünnipäeva. Vaata 1992-2017 ansamblis esinejaid siit

 

Corelli Consort 2012. Foto: Mait Jüriado
Corelli Consort 2012. Foto: Mait Jüriado
Corelli Consort live in concert- 06/2011
Corelli Consort, Imbi, Villu ja Mail Kadrioru lossis. Foto Harri Rospu.
Mail Sildos, foto Loit Jõekalda
Imbi Tarum
Barokkviiul, foto: Loit Jõekalda
Lembit Orgse
Corelli Consort Inju mõisas, solist Elja Puukko, 2003
Corelli Consort, foto Harri Rospu
Corelli Consort Roosna-Alliku mõisas, keskel solist Kaia Urb, 2000
Corelli Consort Kadrioru lossis, foto Peeter Sirge
Corelli Consort ja Anssi Mattila, *Ajaloo ilu - Bach*, Pärnu Eliisabeti kirik, sept-05. Foto Harri Rospu.
Corelli Consort koos külaliste Lasma ja Anssiga. *Ajaloo ilu - Bach*, sept-05. Foto Harri Rospu.
Corelli Consort, *Toompea muusikasalong* okt-06. Foto Harri Rospu.
Corelli Consort ja solist Peeter Sarapuu. *Toompea muusikasalongi* avaõhtu, okt-06. Foto Harri Rospu.
Corelli Consort, Academia Gustaviana 373, okt. 2005. Foto Andres Tennus
Corelli Consort Taagepera lossis, solist Eero Palviainen, aug. 2004
Corelli Consort Mäetaguse mõisas, sari 'Eesti mõisad 2004'
Mail Sildos ja Meelis Orgse
Corelli Consort ja Petri T. Mattson Vihterpalu mõisas, *Eesti mõisad 2006*. Foto Harri Rospu.
Eesti mõisad 2006, Corelli Consort ja Hannes Kaljujärv Väikemõisa mõis-lastekodus.
Mail ja Robert
Corelli Consort live in concert August 2008 A.Corelli op.3 nr.6 G-Major
Corelli Music Raua 37, 10124 Tallinn, Estonia tel/fax +372 648 5535 info at corelli dot ee                   

© Corelli Music 2004 

 

Webgate